Mõisakool

Alutaguse metsade ja soode vahel ürgse looduse keskel asuv Illuka mõisahäärber on laste päralt juba ajast, mil parun Claus von Nottbeck mõisa 1921. aastal riigile müüs ning ise Saksamaale suundus.

Neorenessansliku peahoone omapärane uusgooti astmikviil ja torn keskrisaliidil viitab ehitusmeistri huvile kombineerida ajaloolisi stiile. Hoone valmis neostiilide rohkel ajal 19. sajandi teisel poolel Saksamaalt pärit ehitusmeistri Friedrich Modi projekti järgi ning on pälvinud tunnustust sajand hiljemgi.

Tiitliga „Eesti kaunis kool 2005” pärjatud kool on ajaloolist keskkonda oma vajadustega hästi põiminud. Osaliselt säilinud kahe raudkivist abihoone müüridele on rajatud tööõpetuse maja ja teise hoone müüridele seminarihoone. Peahoone on sajandi jooksul läbinud kaks põhjalikku restaureerimist (1993 ja 2017). Nende tööde käigus on välja tulnud ootamatuid leide: ühel pool maja tuli ilmsiks mõisaaegne paekivist kanalisatsioonitoru ja kaev, teisel pool aga võlvlaega lampkast. Keldrist avastati inimese luustik, mis arvatavasti leidis seal oma puhkepaiga juba enne mõisahoone ehitamist.

Kooli edaspidised plaanid toovad aga mõisakompleksi lähemale ka külalistele: peahoone teisel korrusel on omale koha leidnud kogukonna muuseumituba, filmi- ja loengusaal ning majutuskohad, samuti on mõisakompleks avatud erinevate tähtsündmuste läbiviimiseks.